spot_img

ذات صلة

جمع

Maximálně letní móda: Inspirujte se filmem Mamma Mia

V posledních dnech se i do slovenských kin dostalo...

Jak je nosit a nevypadat přitom naivně

Investovat do tečkovaného kousku se vyplatí, protože tečky patří...

Šelmy i plazi, zvířecí říše je v módě opět oblíbená

Podle nejnovějších předpovědí se v módě rýsuje podzimní trend,...

Jak se za krásou honily naši předkové

Slovo kosmetika pochází z řeckého slova "kosmeo", tedy zdobit,...

Odpad našel nové využití, uvidíte jej na módní výstavě

I tehdy, když lidé tvoří s ohledem na planetu...

Jako pandemie ovlivnila při stavbě domu či rekonstrukci bydlení

Koronakrize zastihla slovenské rodiny v různých stádiích budování jejich nového bydlení a zkomplikovala jim ho. Až 62 % nedokončí svůj projekt v plánovaném termínu a 34 % musí snížit objem svých investic do stavby. Potvrdil to průzkum portálu o bydlení modrastrecha.sk.

Probíhající koronakrize se podepsala na životě mnoha lidí, začali více přemýšlet o tom, do čeho investovat a co odložit na později. Aktuální situace ovlivnila i trh s nemovitostmi, někteří mají obavy z koupě, stavby nebo rekonstrukce svého bydlení. Průzkum, do kterého se zapojili návštěvníci pěti portálů o bydlení (modrastrecha.sk, modrastrecha.cz, doma.sk, mojdom.sk a asb.sk), se zaměřil na to, zda lidé museli odložit stavbu domu v důsledku karanténních opatření, nebo přehodnotit způsob jejího financování.

Většina lidí nedokončí stavbu domu v plánovaném termínu
Průzkum ukázal, že navzdory krizi způsobené šířením viru COVID-19 většina Slováků nepozastavila stavbu rodinného domu. Avšak až 62% dotázaných nedokončí svůj dům či rekonstrukci bytu v plánovaném termínu. Pandemie způsobila, že mnohým se samotná realizace prodlouží o několik týdnů, pro pětinu dotázaných to znamená posun prací dokonce o více než 6 měsíců. Koronakrize zasáhla 48 % lidí nejvíce na podzim 2020, avšak mnozí z nich pociťují její nepříznivé důsledky dodnes.

Slováci se kvůli pandemii setkali při stavbě domu s více problémy
Výstavbu nebo rekonstrukci domu a bytu oddálilo zejména omezené vycházení, nedostatek stavebních materiálů na skladě a delší čekací lhůty pro dodání zboží, a to zejména ze zahraničí. „Nepotěšily mě zejména zavřené stavebniny a také odklad realizace, protože mistři museli kvůli nemoci zůstat v karanténě. Dost velké problémy mi způsobily i omezené úřední hodiny na úřadech,“ stěžoval si na fóru jeden z respondentů. Podle více dotázaných bylo zpožděno i vydávání stavebních povolení, zápisy do katastru či získávání dalších dokumentů potřebných ke stavbě domu. Přesto se koronakrize výrazně nedotkla 37 % stavitelů, kteří při výstavbě jdou i nadále podle plánu.

Více než polovina dotázaných investuje do bydlení podle plánu
Na stavbu nebo rekonstrukci vlastního bydlení plánovalo 35% dotázaných Slováků utratit více než 50 000 eur. Příchod pandemie však některým zkomplikoval situaci, zejména v důsledku ztráty zaměstnání nebo snížení platu jednoho z partnerů. Několik respondentům vznikly problémy se schválením hypotéky nebo se jim nepodařilo prodat nemovitost, kterou chtěli financovat stavbu nového domu. Kvůli koronakrizi muselo 34% Slováků snížit objem svých investic do výstavby o 10 až 30% oproti původnímu záměru. Na druhé straně více než polovina dotázaných investuje do stavby či rekonstrukce domu stejně, jak si naplánovala.

Chování spotřebitelů je rozvážnější než v minulosti
Nejistá budoucnost způsobená pandemií do jisté míry ovlivnila i spotřebitelské chování. Lidé jsou opatrnější, 26 % respondentů nakupuje nyní rozvážněji a šetrněji. Aktuální stavitelé preferují stavbu nebo rekonstrukci domu kombinovaně, čili určité práce si řeší svépomocí a na část prací využívají dodavatele. „Navzdory nepříznivé situaci jsme na sociální síti o stavění a bydlení modrastrecha.sk zaznamenali ve srovnání s loňským rokem ve stejném období nárůst návštěvnosti přibližně o 15%. Tento nárůst připisujeme zvýšenému zájmu o renovaci bydlení během lockdownu. Přestože se velké stavební práce odkládaly, narostl zájem o menší práce kolem domu. Spousta lidí si našlo čas na výstavbu zahradních domků, větší úpravy na zahradě, renovaci starého nábytku či úklid dílen,“ říká Jana Martišková, komunitní manažer portálu modrastrecha.sk. Mnozí respondenti v průzkumu přiznali, že díky omezenému vycházení a cestování dokázali ušetřit více peněz, které mohli následně investovat do bydlení. Více volného času využili lidé k hledání inspirací a zvelebování svých příbytků.

spot_imgspot_img