Majitel 2-pokojového bytu v novostavbě na Tehelném poli v Bratislavě si přál příjemný prosvětlený interiér s přírodními materiály a industriálními prvky. S jeho realizací chtěl mít minimálně starosti a tak celé řešení svěřil do rukou mladých architektů ze studia Juraj Hubinský ateliér.
Mladý zcestovaný muž si představoval své budoucí bydlení jako decentní příjemný prosvětlený byt s použitím přírodních materiálů a větší kuchyňskou linkou pro častější vaření, které je jeho zálibou. Měl v ideálním případě obsahovat prvky industriálního designu s nepříliš syrovými řešeními. S návrhem interiéru oslovil Ing. arch. Mgr. art. Juraje Hubinského, na referenci od své známé, herečky Jany Olhové, pro kterou tento architektonický ateliér v minulosti navrhoval byt v Martině. „Majitel chtěl mít s realizací minimálně starosti a komunikovali jsme spolu pouze ohledně designu a materiálů, celou dodávku stavby řešilo naše studio samostatně,“ dodává Juraj Hubinský.
Koncert přírodních materiálů
Dvoupokojový byt o ploše 60 m2 se nachází v novostavbě. Působí vzdušně a prostorně, společenské zóně dominuje působivá komfortní kuchyňská linka. „Do původně navržené dispozice nebylo nutné zasahovat a tak jsme ji neupravovali, i když prostor pro změny v dispozicích bývají iu novostaveb poměrně časté,“ vysvětluje autor návrhu.
Na první pohled upoutá ústřední koncept přírodního dřeva – všechny části vestavěného nábytku, dveře a obklady jsou z březové překližky a dubové parkety procházejí celým bytem kromě vstupní chodby a koupelny, kde je keramická dlažba menšího formátu, který opticky zvětšuje prostor. Dostatek úložných prostor zabezpečují nejen kuchyňské skříňky, ale také masivně vestavěné skříně v předsíni a v ložnici.
Industriální akcenty
Konstrukční systém celé stavby je železobetonový as ním i některé stěny v interiérech. Architekt se snažil tento materiál v interiéru využít, přiznat jej a pracovat s ním. Povrch stěny se následně přebrousil, napenetroval a zalakoval. Moderní industriální vzhled zdůraznil i perforovaný ocelový plech na dvířkách některých skříněk a černé kovové subtilní rámy v koupelně či zasklení sprchového koutu s drátosklem.
Designové lahůdky
Na čistém minimalistickém pozadí efektně vyniknou výrazné poutače – modrý jídelní stůl, pozoruhodná stropní svítilna ve tvaru obrovského kruhu či umělecké dílo na zdi. „Svítidla jsme vybírali s ohledem na osvětlení konkrétního prostoru a vytvoření různých typů atmosféry, protože některá z nich jsou stmívatelná. Svítidla jsme se snažili vložit s jistou dávkou vtipu či gesta,“ říká Juraj Hubinský.
Majitel bytu je sběratelem umění a tak v interiéru nesmí chybět. Obraz nad pohovkou je dílem rusko-slovenského výtvarníka Ašota Haase. Je zhotoven z nerezových plechů s pochromováním a zrcadlícím efektem. Vyobrazuje pavouka, který je viditelný po detailním studování obrazu.