spot_img

ذات صلة

جمع

Maximálně letní móda: Inspirujte se filmem Mamma Mia

V posledních dnech se i do slovenských kin dostalo...

Jak je nosit a nevypadat přitom naivně

Investovat do tečkovaného kousku se vyplatí, protože tečky patří...

Šelmy i plazi, zvířecí říše je v módě opět oblíbená

Podle nejnovějších předpovědí se v módě rýsuje podzimní trend,...

Jak se za krásou honily naši předkové

Slovo kosmetika pochází z řeckého slova "kosmeo", tedy zdobit,...

Odpad našel nové využití, uvidíte jej na módní výstavě

I tehdy, když lidé tvoří s ohledem na planetu...

Moderní dřevostavba s vlastním rukopisem

Originální dřevostavbu v Záhorské Bystrici navrhl architekt pro své vlastní bydlení. Jelikož měl přesnou představu o detailech a problém s bydlením ho až tak moc netlačil, mohl věnovat dostatek času realizaci. Musíme uznat, že na výsledku je to jasně vidět.

Projekt nízkoenergetické dřevostavby, kterou si zapamatujete na první pohled, má už více než 5 let, ale obyvatelé se do ní nastěhovali až v září 2019. Nemuseli totiž velmi spěchat, netěžil jejich naléhavý problém s bydlením a kromě toho si dali záležet na výběru dobrého realizátora. „Naše požadavky se nám nezdály nadstandardní, proto jsme byli překvapeni, jak problematické je najít stavební firmu, se kterou jste na stejné vlnové délce. Nechtěli jsme se jen tak pustit do stavby domu, ve kterém budeme bydlet celý život,“ říká architekt. Naštěstí objevili firmu Drevstav Slovakia, která vyšla z jejich výběru nejlépe. Spolupráce s nimi fungovala, operativní problémy se daly vyřešit dohodou.

Stavět se začalo v listopadu 2017 a na jaře 2019 byla stavba předána. Jak vysvětluje architekt, byla v principu hotová za rok a určitě by se to dalo stihnout i dříve, ale jelikož neměli až tak spěchalo, vše realizovali pozvolna a netlačili na termíny. V září 2019 se do domu přestěhovali z bytového domu v centru Bratislavy a rozdíl je podle nich úžasný. „Jsme městské typy, nejsme žádní farmáři, ale toto bydlení si užíváme a nedáme na něj dopustit,“ vysvětluje architekt. Užili si ho hlavně v období lockdownu v první vlně pandemie. „Měli jsme home office a užívali jsme si naší terasu a slunečného počasí, opálili jsme se a vypadali jsme, jako bychom byli na dovolené,“ dodává s úsměvem architekt.

K dřevostavbám měli pozitivní vztah už od začátku. Vybrali si ji záměrně, jedním z důvodů byly použity ekologické materiály. Obvodové stěny jsou sendvičové, nosná konstrukce ze dřeva je vyplněna ekologickou minerální izolací Unifit, také střecha. Povrch fasády je ve dvou provedeních, na vykonzolované části domu je ukončení omítkou a na zbývajících místech je vertikální dřevěný obklad s modřínem. Atypickým a zároveň nejnáročnějším řešením byla konstrukce střechy.

V interiéru jsou netradičně přiznány některé části konstrukcí, např. ocelový nosník červené barvy. Nestandardní jsou také úpravy vnitřních povrchů stěn. Na některých místech je místo sádrokartonu použita smrková velkoformátová biodeska. Zaujala nás také velmi pěkná podlaha z přírodního linolea (marmolea) v otevřené společenské zóně kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Na pozadí přírodních tónů efektně vyniknou barevné prvky červeného ocelového tyčového a svislého lankového zábradlí netradičního schodiště a růžové kuchyňské linky.

„Nebojím se barev a rád jdu do neobvyklých barevných kombinací. Růžové odstíny skříněk kuchyňské linky a židlí a oranžové „ementálové“ dělící stěny schodiště spolu s červenými prvky zábradlí jsou odvážné, ale myslím, že vytvářejí příjemný design a barevnou kompozici,“ vysvětluje architekt. Použití červené barvy není náhodné a samoúčelné, architekt i partnerka ji do domu transformovali z „majákové“ červené, aby jim alespoň takto připomínala jejich oblíbené moře. Tento pocit jeho blízkosti jim dává i velké kruhové okno na západní fasádě, podobné oknu velké námořní lodi, plující právě po širém moři.

Řešení neprůhlednosti velkorozměrných oken na celou výšku místnosti v oddechové zóně v patře vzniklo kvůli zabezpečení soukromí. Jelikož dům je umístěn na minimální normovou vzdálenost k sousednímu objektu, dekorativní průsvitné fólie s fotografií architekta a koláží jeho dcery na oknech ložnice a koupelny propouštějí dostatek světla, ale zároveň brání nežádoucím pohledům zvenčí.

Druhým důvodem pro volbu této konstrukce byl nízkoenergetický standard. Dřevostavba má energetickou spotřebu 54 kWh/m2 za rok, což je primární energie v kategorii A1. Celková tloušťka tepelné izolace v obvodové stěně je 28 cm, ve střeše 30 cm. Teplo zajišťuje elektrický kotel a podlahové vytápění. Obyvatelé jsou nastěhováni v domě již skoro rok a půl, mají tedy celoroční zkušenost. „V létě je v domě příjemně i bez klimatizace a příští léto to bude ještě lepší, protože plánujeme na velkém kruhovém okně, které je na západní straně, posuvné stínící panely, které budou plnit funkci žaluzií,“ říká architekt. Jak dále dodává, v zimě topí na minimum a to stačí, konstrukce teplo opravdu efektivně udrží. Obyvatelé jsou s domem velmi spokojeni, a o tom, že ho berou jako své dítě, svědčí i vtipné shrnutí majitelky: „Je hezký po mamince a dřevěný po tatínkovi“…

spot_imgspot_img